Koncem května se vybraní žáci školního parlamentu vydali navštívit Senát Parlamentu České republiky. Po krátké cestě metrem jsme vystoupili na stanici Malostranská a vykročili směrem k Valdštejnské zahradě. Ta je součástí areálu Valdštejnského paláce, sídla Senátu. Tato veřejně přístupná zahrada je členěna živými ploty. Nejprve nás zaujali barevní kapři v rybníčku. Minuli jsme tři kašny s kopiemi (originály si odvezli Švédové v roce 1648) Vriesových soch (Adónis a Venuše, Apollón, Bacchus, Kůň s hadem,..). Zahradou se volně pohybovalo i několik pávů. My jsme se po chvíli ocitli na jednom z nádvoří Valdštejnského paláce, kde nás uvítal pan senátor Jiří Dušek. Jeho asistentka a paní průvodkyně nás pak provedly celým palácem. Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna jej dal vystavět (1623 až 1630) a Valdštejnům patřil až do roku 1945. Od roku 1996 zde sídlí Senát Parlamentu ČR. V Hlavním sále (o rozměrech 24 x 12 metrů) nás ohromila freska zobrazující Albrechta z Valdštejna jako boha na válečném voze. Prošli jsme i Audienční síní s freskou Čtyři stupně lidského věku, Valdštejnovou pracovnou, Astronomickou a Mytologickou chodbou. Několik minut jsme poseděli přímo v Jednacím sále (bývalé konírny) Senátu. Senátoři právě řešili pravidla pro práci zubních lékařů. Dále naše kroky vedly přes Malostranské náměstí do Karmelitské ulice a na Újezd k dolní stanici kolejové lanové dráhy na Petřín. Těch 510 metrů jsme zvládli během několika minut. Zanedlouho jsme měli vlevo Petřínskou rozhlednu a vpravo Zrcadlové bludiště, v němž jsme se rozhodli nezabloudit mezi 35 velkými zrcadly. Po návratu na Újezd jsme vykročili alejí Obětí totality k dílu sochaře Olbrama Zoubka Pomník obětem komunismu. Šest postav, z nichž jen první je celá, ostatní více a více zmrzačené, ale stále stojící, připomíná utrpení, statečnost a nezlomnost politických vězňů.
V dolní části na kovových deskách stojí psáno:
Oběti komunismu 1948 - 1989:
205 486 odsouzeno, 248 popraveno, 4 500 zemřelo ve věznicích, 327 zahynulo na hranicích, 170 938 občanů emigrovalo.
Přes most Legií jsme se dostali k Národnímu divadlu a pak Národní třídou a Františkánskou zahradou kolem Ovocného světozoru do Vodičkovy ulice. Tam nás čekala hodinka zábavy v Muzeu fantastických iluzí. V roce 2019 jej založil iluzionista a kouzelník Pavel Kožíšek.
Eva Hlávková
Děkuji paní učitelce na doživotních prázdninách Evě Hlávkové za sepsání článku, zakoupení zmrzliny každému z dětí, doprovod po Praze a milou společnost!
Mgr. Jana Chudá