Na podzim letošního školního roku se rozběhl další ročník úspěšného projektu Příběhy našich sousedů, který pořádá pro žáky 8. a 9. ročníku organizace Post Bellum ve spolupráci s místními organizacemi. Projekt probíhal v minulých třech letech na různých místech naší republiky.
Letos dostali příležitost i žáci naší školy. Z obou osmých tříd vznikly dva týmy nadšenců, kteří se hned pustili do práce. Jejich úkolem bylo vyhledat pamětníka, jenž přežil 2. světovou válku a zapojil se aktivně do odboje proti okupantům, poprosit jej o spolupráci, natočit jeho vzpomínky a získat fotografie z doby minulé i dnešní.
Ze třídy 8. A se projektu zúčastnili Jan Mikulica, Lucie Drápelová, Martin Štaud, Dominika Milánová a Anna Nováková, kteří zpracovali příběh paní Vlasty Macháčkové. Tato paní pomáhala za války parašutistům z Anglie i partyzánům, vařila jim a přechovávala je u sebe.
Ze třídy 8. B to byli Aneta Simonová, Dominik Pěgřím a Tomáš Lískovec, kteří zpracovali příběh pana Očenáška ze staré Líšně. Pomáhal ruským zajatcům uprchnout ze zajetí, převáděl je přes lesy, poskytoval jim přístřeší a sháněl jim léky.
Oba naši hrdinové mají dnes přes devadesát let a žijí spokojeně.
Z tohoto projektu vznikly zdařilé písemné reportáže nebo komiksy, videa a nahrávky, které jistě obohatí sbírku Paměť národa. Závěrečné prezentace proběhly dne 31. 3. ve Společenském sále brněnské radnice za přítomnosti představitelů města Brna, pamětníků i rodičů. Bylo to slavnostní a velmi dojemné, slyšeli jsme řadu příběhů, kde hlavní roli hrála lidská obětavost a statečnost. Pro dnešní děti je to velmi poučné.
A jak hodnotí naši žáci celý projekt? Především mají velkou radost, že přes velkou trému svoji práci dobře prezentovali. Nejcennější je pro ně to, že se mohli osobně setkat s těmito statečnými lidmi, kteří si s nimi vlídně povídali, ochotně odpovídali na všechny otázky a pomáhali jim tak pochopit toto těžké období.
Mgr. Jana Osičková, Mgr. Miroslava Kubíčková