Finanční gramotnost 3. – 5. ročník

V průběhu listopadu a prosince se žáci 3., 4. a 5. ročníků zábavnou a praktickou formou dozvěděli o základech finanční gramotnosti. Dvouhodinový program připravili pro žáky lektoři z řad zaměstnanců ČSOB. Žáci se dozvěděli o historii peněz, o směnném obchodu a jeho výhodách/nevýhodách nebo o tom, kdo a kdy přišel s první bankovkou. V části týkající se mincí a bankovek žáci zjistili, kdo nebo co je vyobrazeno na českých bankovkách a mincích či jaké jsou ochranné prvky českých platidel. S lektory si žáci povídali také o hotovosti a bezhotovosti – kde se berou, kdo je hlídá a jak se používají. Žáci už přesně vědí, k čemu slouží platební karta, bankomat nebo jaký je rozdíl mezi běžným a spořicím účtem. V části rodinný rozpočet žáci zjistili, k čemu jim slouží kapesné, jak by jej měli rozložit, jaké výdaje mají každý měsíc jejich rodiče, co je to rezerva a jaká by měla být. Lektoři žákům přiblížili i pojmy jako hypotéka, investice nebo lichva. V průběhu výukového bloku získávali žáci za správné odpovědi odměny a na závěr si v týmech zahráli opakovací kvíz.

Interaktivní program byl pro žáky velkým přínosem a jistě byl naplněn i cíl lektorů, kterým je podpora utváření základních obezřetných návyků v oblasti financí. Snad si někteří z žáků u dalšího kapesného vzpomenou, na co všechno mají myslet, když drží peníze v ruce.

Mgr. Renata Kukolová