skrytý
ZÁKLADNÍ ŠKOLA MASAROVA, BRNO

ZÁKLADNÍ ŠKOLA MASAROVA, BRNO

Sportovní výzvy na Masarce

Během epidemie Covid-19 jsme se rozhodli podpořit děti druhého stupně v pohybu pomocí sportovních výzev. První výzva „Říkám gauči, ne!“ proběhla na začátku listopadu.Děti získávaly body za splnění úkolů. Pravidelný pobyt v přírodě alespoň 45 minut každý den, sport, ranní otužování, odložení elektroniky vyzařující modré světlo po dobu alespoň půl hodiny před spaním. Poslední kategorií, za kterou se daly získat body, bylo shlédnutí zajímavého historického dokumentu z českých, ale i světových dějin sportu. Jednalo se například o zlatý triumf hokejistů v Naganu 1998, či úspěch Jesseho Owense na „Hitlerově“ olympiádě v roce 1936. Do výzvy se zapojilo bezmála 60 dětí napříč všemi ročníky. Doufám, že alespoň některé činnosti si děti přisvojily a pokračují v nich i nadále.

Další sportovní výzva probíhala v druhém pololetí. Ta byla rozdělena do více etap. V první části na žáky čekaly „šifrovací“ úkoly. Po Líšni bylo rozmístěno celkem pět stanovišť s QR kódy. Po načtení QR kódu se dětem zobrazila šifra. Po jejím vyluštění se děti dozvěděly, kam mají směřovat jejich další kroky. Ti, kteří překonali všech pět stanovišť, se dostali do cíle Lama centra na Hádech. Druhá etapa probíhala na Stránské skále. Byla zde opět nachystána stanoviště. Tentokrát se ovšem nejednalo o šifry. Žáci řešili úkoly, které jsou spojené s tímto významným brněnským územím. Jednalo se například o připomenutí významného jihomoravského endemitu z pravěku – dýkozubce moravského, či k čemu za druhé světové války sloužily jeskyně v této oblasti. Ano, jedná se o tajnou nacistickou továrnu na výrobu motorů do letadel.Třetí etapa si kladla za cíl posílit děti na těle i na duchu. Jednalo se o propojení aktivit z výzvy „Říkám gauči, ne“ a domácího cvičení. Čtvrtá a závěrečná etapa probíhala na Bílé hoře. Zde děti plnily úkoly zeměpisného, přírodovědného a estetického charakteru – fotily panoramatické výhledy na Brno, a opravdu krásné!

Víme, že celá tato pandemická doba je pro děti složitá. Musí hodně času trávit u počítačů na distanční výuce. Chtěli jsme je trošku motivovat k výletům a sportu. Třeba se nám to u některých podařilo.

Mgr. Vojtěch Jelínek

Olympijský den v 5. B
Tančí celá Masarka

Zřizovatel:

MČ Brno - Líšeň
www.brno-lisen.cz
Informační memorandum GDPR Prohlášení o přístupnosti