Projekt Píšeme dopis známým českým osobnostem

Předvánoční čas si část žáků 5. ročníku krátila projektem, v němž jsme se zabývali psaním dopisů. Nebyly to však dopisy ledajaké. Každý měl za úkol vybrat si českou osobnost, která by se stala adresátem vznikajícího díla. Společně jsme si povídali o tom, kdy a proč se píše dopis, jestli už někdo nějaký dostal – třeba i od osoby, kterou nikdy neviděl a o které nikdy neslyšel. Společně jsme v bodech navrhovali, co by měl dopis obsahovat, říkali jsme si, v jakém sledu psát. Výběr slavných Čechů nebyl problémem, všichni si zvolili někoho, kdo je jim nějakým způsobem blízký. Pak už zbývalo pouze vypátrat adresu a mohlo se začít tvořit. Výběr byl skutečně pestrý. Psalo se zpěvákům, tanečníkům, sportovcům, spisovatelům, hercům a dokonce i starostům vybraných obcí. Obálky s tajným sdělením tak putovaly po celé republice do divadel, televize, sportovních klubů, nakladatelství a ve dvou případech dokonce i za hranice našeho státu, do Španělska. Když byla všechna díla hotova, čekal nás další úkol – zjistit si na poště cenu za poštovní známky a celou věc si samostatně vyřídit. Pro mnohé těžký úkol, protože téměř nikdo ještě na poště nikdy nebyl bez rodičů. Bez problémů jsme zvládli obsloužit si vyvolávací zařízení a získat tak pro sebe pořadové číslo, komunikace u přepážky také dopadla skvěle. Hurá! A už konečně, s velkým napětím, jak to asi celé dopadne, můžeme lepit známky. Hotovo! Dojde dopis tomu, komu chceme? Podívá se vůbec, co je uvnitř? Zavládlo velké vzrušení a všem hlavou letěla spousta otázek. Nyní už můžeme jen čekat, jak to celé dopadne. Třeba se dočkáme toho, že až jednoho dne přijdeme do školy, bude nám doručena obálka, na které bude naše jméno. Nezbývá než čekat a nechat se překvapit… Vyjde to alespoň někomu z nás? Velké přání všech.

Projekt Píšeme dopis známým českým osobnostem, prosinec 2018

Mgr. Marcela Šimecká, Mgr. Kateřina Aulehlová