Nano Kam

V rámci akce Dny elektronové mikroskopie v Brně jsme se v březnu s žáky osmých ročníků zúčastnili interaktivního programu na brněnské Hvězdárně.

Dozvěděli jsme se, že v Brně se vyrábí třetina celosvětové produkce elektronových mikroskopů. Jeden z nich jsme mohli i spatřit a vidět, co všechno dokáže. Prohlédli jsme si mnohonásobně zvětšené vzorky.

Potom jsme v sále digitária pozorovali oblohu a snažili jsme se uvědomit si, jaké vzdálenosti panují ve vesmíru.

A naopak jsme si díky projekci „NanoKam“ také uvědomili, co jsou to mikroskopické rozměry. Jak vypadá několikanásobně zvětšená buňka, plíseň, houba, mšice, či veš.

RNDr. Marcela Navrátilová