Den stromů ve 4. D

Nápad slavit Den stromů vznikl už v polovině 19. století ve Spojených státech, konkrétně v Nebrasce. Tamější krajina byla přibližně před 150 lety krajinou bez stromů, dokud pan J. Sterling Morton nezačal v okolí svého domu pěstovat různé druhy stromů, keřů a květin. Následně vyzval své spoluobčany k následování jeho příkladu. Dokázal strhnout velké množství lidí a zrodil se tak Den stromů, který připadl na 10. dubna 1872. Myšlenka se postupně šířila i na další kontinenty. Jen datum oslav se liší podle klimatických podmínek a podle toho, kdy je možné stromy vysazovat. Datum oslavy svátku stromů u nás bylo stanoveno na 20. října, protože v mnoha lokalitách České republiky jde o vhodný termín pro sázení stromů a podzim je také časem, kdy jsou stromy asi nejkrásnější a hrají všemi barvami. Toto všechno a ještě mnohem více se děti ze 4. D dozvěděly v pátek 20. října při projektovém vyučování. Pracovaly ve skupinkách, kdy hravou formou poznávaly stromy, jejich listy, plody a především jejich význam. Vyhledávaly a zpracovávaly získané informace. Seznámily se s  nejstaršími i nejkrásnějšími stromy planety. Stromy se snažily určovat i přímo v přírodě, v okolí školy, kde sbíraly také přírodniny, které pak využili v rámci výtvarných a pracovních činností. Děti si díky všem aktivitám uvědomily nepostradatelný význam stromů pro naši planetu.

Mgr. Renata Miková