Mezinárodní setkání žáků a učitelů v Bulharsku

Mezinárodní setkání žáků a učitelů v Bulharsku, červen 2013

Protože se nám blíží závěr školního roku a s ním také konec našeho dvouletého působení v projektu Comenius, čekalo nás na začátku června poslední setkání žáků a učitelů v Bulharsku. Ze ZŠ Masarova bylo vybráno 11 žáků, kteří odjeli 4. června reprezentovat naši školu a ukázat našim partnerům, co se nám v průběhu dvouleté spolupráce podařilo.

Naši partnerskou školu najdeme ve městě Pernik, které se nachází na jihozápadě Bulharska v krásném údolí řeky Strumny, zhruba 20 km od hlavního města. Ve městě žije téměř devadesát tisíc obyvatel a pohled na průmyslové zástavby a omšelé paneláky plně vynahrazuje překrásná příroda a pohoří Vitoša.

Mezinárodní setkání žáků a učitelů v Bulharsku, červen 2013

Na místo setkání nás odvezl autobus přes Slovensko, Maďarsko a Srbsko. I když cesta trvala téměř 18 hodin, díky častým zastávkám a výborné atmosféře mezi žáky i učiteli docela rychle utekla.

Mezinárodní setkání žáků a učitelů v Bulharsku, červen 2013

Ve středu nad ránem jsme stáli před ubytovnou v malém lázeňském městečku Rudartsi. Po vybalení a ubytování nás malý autobus přivezl do partnerské školy v Perniku, kde už nás čekal pan ředitel Stanislav Harizanov, jeho učitelský sbor a natěšení žáci, kteří nás následovali na každém kroku až do konce pobytu.

Ve škole jsme si prohlédli jednotlivé třídy, poslechli si tradiční bulharské písně a naučili se tancovat balharský skupinový tanec. Naši žáci anglicky odprezentovali výsledky dvouleté spolupráce a také naše hudební prezentace měla obrovský úspěch a přispěla k výborné atmosféře, která nás neopustila až do konce pobytu.

Odpoledne jsme si prohlédli město Pernik a zúčastnili se vystoupení místní lidové školy umění, která si speciálně pro nás připravila pásmo folklórních, moderních i klasických tanců a písní. Následující den jsme se vydali do kláštera v překrásném pohoří Rila, který byl založen Ivanem Rilským v desátém století a který patří mezi památky UNESCO. Odpoledne jsme završili návštěvou jezdecké školy.

Večer se ti otužilejší z nás vykoupali v bazénu kousek od hotelu.

Ve čtvrtek jsme se vydali na celodenní návštěvu Sofie, kde jsme navštívili tamější národní historické muzeum, viděli jsme centrum Sofie s pravoslavnými kostely, královský palác i parlament nebo katedrálu svatého Alexandra Něvského.

Mezinárodní setkání žáků a učitelů v Bulharsku, červen 2013 Mezinárodní setkání žáků a učitelů v Bulharsku, červen 2013 Mezinárodní setkání žáků a učitelů v Bulharsku, červen 2013 Mezinárodní setkání žáků a učitelů v Bulharsku, červen 2013 Mezinárodní setkání žáků a učitelů v Bulharsku, červen 2013

Pěkný den završila večerní diskotéka, při které se setkaly všechny děti z České republiky, Bulharska, Velké Británie i Polska. Poslední den jsme strávili s ostatními dětmi v Perniku, kde naši chlapci s panem ředitelem Zálešákem a panem učitelem Černochem odehráli za obrovské podpory místních i přespolních fanynek vyrovnaný fotbalový zápas s bulharskými žáky, který sice o gól prohráli, ale předvedli výborný výkon.

Celý zájezd byl perfektně zorganizován a nabídl nám nabitý program, který se celý nesl ve velmi přátelském duchu. Děti měly možnost využívat své jazykové znalosti k navazování mnohých přátelství s Angličany, Bulhary a Poláky, zažily spoustu legrace a výborně spolupracovaly jak s učiteli, tak s žáky partnerských škol. Všichni žáci si vysloužili obrovskou pochvalu za vzornou reprezentaci školy a za příkladné chování. Nezbývá než doufat, že i v příštích letech navážeme na přátelství, která jsme si v průběhu čtyřech let vybudovali, a v projektu Comenius budeme moci pokračovat.

Za organizátory zájezdu Vlaďka Kroupová