SOŠ a SOU potravinářská a služeb

V rámci pracovních činností jsme se zúčastnili projektu na střední odborné škole Charbulova "Dámy a pánové, život začíná". Projekt byl rozdělen mezi různě zaměřené lekce. Většinou dvou až čtyř hodinové programy. V každé lekci jsme se něco nového naučili jak teoreticky, tak většinou i prakticky. Lekce byly takové: stolničení, úprava zevnějšku (kadeřník, kosmetika), úprava fotografií, míchání nápojů a wellness drinků, příprava teplých nápojů, ukázky přípravy občerstvení, zdobení perníčků a zaplétání preclíků a vánočky.

Já se zúčastnila jen některých lekcí a i v těch jsem se mnoho přiučila. Jako první jsem se zúčastnila lekce úpravy zevnějšku (kadeřník, kosmetika). Bylo to velice příjemné, nejen, že nám pověděli, jak si máme správně mýt vlasy, jak o ně máme pečovat, jak si je máme fénovat a jiné triky, ale také nám každé z dívek umyli vlasy a vytvořili super účesy, se kterými byly snad všechny dívky spokojeny. Na kosmetice se nám věnovali podle času. Některé dívky byly krásně nalíčené jak od opravdových profesionálů, některým ošetřili pleť a těm, které tam byly nejkratší čas - jim se postarali o krásnou manikúru. Během toho, co studenti SOŠ Charbulova zkrášlili dívky, většina chlapců se učila upravovat fotografie. Výsledky byly opravdu na úrovni. Další zajímavá lekce, které jsme se zúčastnila, byla příprava míchaných nápojů a wellness drinků. Já jako milovník míchání nápojů jsem tuto lekci velice ocenila a musím říct, že jsem se mnoho věcí přiučila. Tvořili jsme dohromady asi pět nápojů a všechny jsme si mohli vyzkoušet a pak i vypít. Samozřejmě, že nám všem všechny moc chutnaly. Příprava teplých nápojů probíhala podobně. Opět jsme měli možnost si všichni všechno vyzkoušet a zkusit si být profesionálem. Ne všechny profesionální hmaty se nám dařily, ale každý si ten svůj nápoj vytvořil. Opět nám moc chutnaly a na konci této akcičky jsme dostali i mnoho receptů na nápoje, co jsme vytvářeli, ale i jiné. Takže teď můžeme vařit rodičům různé teplé nápoje a nebude to jen obyčejný čaj a káva. Naštěstí v pohodlí domova nás nikdo nebude kontrolovat, jak co bereme správně či nesprávně, a výsledek bude stejný tak či tak. Lekce, ve kterých jsme se učili chystat pití, byly u konce a nadešla lekce ukázka přípravy občerstvení, kterou si myslím většina z nás užila, jelikož jsme se na konci mohli pořádně najíst. Připravovali jsme saláty, palačinky, koblížky a buchtu. Příprava nás bavila, jediné, co nás mírně otravovalo, bylo to, že jsme museli po celou dobu kuchtění mít igelitové zástěry a na hlavách papírové kuchařské čepice, které nám neustále padaly. I tak jsme si užili spoustu legrace a já osobně jsem se konečně naučila palačinky :-). Poslední věcí, které jsme se zúčastnila, bylo zdobení perníčků, které jako jediné (ještě se zaplétáním vánoček a preclíků) bylo na naší škole, ostatní se odehrávaly ve škole na Charbulově. U zdobení perníčků jsme si museli přinést vlastní perníčky, ale jelikož se to konalo před Vánocemi, většina už perníčky měla, takže jsme pouze zdobili a pomáhali maminkám, které se s tím pak nemusely zdobit doma. Mě upřímně zdobení perníčků moc nebavilo, ale myslím, že většina z nás si to užila a uplatnila svůj talent, protože jsme si mohli na perníčky kreslit cokoliv.

Poslední záležitostí, která se konala v rámci projektu "Dámy a pánové, život začíná", bylo slavnostní zakončení na škole Charbulova. Tato konečná a slavnostní událost se konala ve velkém sálu na Charbulově. Bylo pro nás připraveno bohaté občerstvení, které bylo opravdu na úrovni špičkových hotelů. Připravovali je pro nás studenti školy. V občerstvení si přišel každý na své, bylo tam sladké i slané a nechybělo ani pití. Pro odvážnější byla možnost ochutnat šneky a nebo krevety. Během celého odpoledne, které jsme tak strávili, jsme se nejen najedli, ale také jsme dostali listiny o účasti na určitých lekcích a malinký dáreček. Odpoledne to bylo velice příjemné a myslím, že celý tenhle projekt byl pro nás velmi přínosný. A každý, kdo alespoň trošku vnímal, co tam dělá a co mu kdo říká, se určitě něčemu přiučil.

V Brně 22.3.2011
Vaňková Tereza, 9.A