Projekt Literatura a film

Velkou část současného školního roku probíhal na 2. stupni naší školy projekt zaměřený na čtenářskou gramotnost pod názvem Literatura a film. Zúčastnili se ho všichni žáci 6. – 8. ročníků. Jeho cílem bylo srovnání knihy a filmu natočeného podle ní. Šesťáci četli v současné době populární Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti, sedmáci Lev, čarodějnice a skříň z Letopisů Narnie a osmáci se potýkali s Deseti malými černoušky od Agathy Christie. V hodinách literatury jsme vždy rozebírali úsek, který měli žáci přečíst, vysvětlovali si věci, jimž nerozuměli, a hodnotili knihu. Následně jsme jim pustili film a teprve potom pro ně začala samotná práce. Ve skupinkách měli vytvořit prezentaci, v níž srovnávali knihu s filmem. Zaměřili se nejen na rozdíly, které byly patrné, ale i na charakter hlavních postav, zajímavosti o knize nebo z natáčení filmu a také hodnotili, co se jim víc líbilo. Prezentace v PowerPointu předvedli nejdříve v kmenové třídě, kde spolužáci vybrali dvě nejlepší. Ty potom prezentovali před celým ročníkem v divadelním sále. Z každého ročníku samotní žáci vybrali prezentaci, která se jim nejvíce líbila, a její autoři dostali kromě pochvaly i sladkou odměnu. Předvedené práce byly velmi vydařené, každá trošku jiná a originální a cíl celého projektu – aby děti četly a nad knihou přemýšlely – byl rozhodně splněn.

Mgr. Miroslava Kubíčková