Exkurze SIEMENS

Tato exkurze se od všech ostatních lišila tím, že jsme byli přímo v provozu dění. Továrna je sice veliká, ale je schována tak, aby okolo ní byly jiné firmy, takže haly jdou vidět od řeky nebo z ulice Táborská. Tato firma tu staví větrné turbíny do 30 tun pro menší firmy.Exkurze začala tím, že jsme přišli k hlavní bráně, kde jsme vstoupili do malé místnosti a podepsali souhlas, že za porušení a za následky úrazu neseme odpovědnost. Potom jsme vešli do recepce, kde nám paní řekla, ať si sedneme a pustila nám na televizi video o tom, jak se máme chovat v tovární hale a pravidla. Když video skončilo, paní nám ještě půjčila knížku o historii firmy. Byla velice zajímavá a byli v ní údaje nejen o historii firmy, ale taky o historii ve světě. Za chvilku přišli dva pánové, kteří nás provedli po celé tovární hale a ukazovali celý proces výroby turbíny. Začalo to od výroby samotné lopatky, kterých je na jedné turbíně habaděj. Ukazovali nám i, z čeho se dělají. Byl to malý kvádr o délce dlani a trochu víc a o šířce asi 4 prsty. U malých lopatek se využilo jenom 10% toho materiálu a zbytek byl poslán na přetavení znovu do slévárny. U těch největších se využilo 90% materiálu a byly velké těžké. Aby se obešlo riziko, že někdo dostane ránu kovovými zbytky, většinu výroby dělají stroje, které musí ale dělníci si sami naprogramovat. Aby se ukázalo, že je lopatka kvalitní, mají na to speciální místnost, kde je hlídaná vlhkost a teplota a jsou tam přístroje, které mají odchylku jednu tisícinu milimetru, což je menší než tloušťka vlasu. Když jsou součástky zkontrolované, můžou se dávat na kotouče, které jsou středem turbíny. Lopatek na jednom kotouči nesmí být víc ani míň než 100 a pokud vzniká mezera, musí se vyplnit, aby při vysokých otáčkách se turbína nerozletěla. Když byly všechny lopatky na místě a správně zajištěné, byla turbína poslána na vagonku do místnosti mimo halu, a tam se testovala ve vakuu, aby se zjistil závady na ní. Ale tato firma opravuje i turbíny, které jsou používané, a my jsme měli štěstí, že tam jedna právě byla na opravu. I když je celá z nerez oceli, tak když se vyndá ze statoru turbíny, za chvilku se na ni objeví rez. Ale to není jediný problém, který je u používaných turbín. Díky vysokým otáčkám se i teplý vzduch při vysokém tlaku změní na vodu, a ta obrušuje a ničí lopatky.V další části si nás převzali další pánové, kteří nás vzali do místnosti, kde se obyčejně jedná, a říkali nám informace o tom, že třeba nejvíc se turbíny používají v elektrárnách spalující biomasu a uhlí. Mně zaujalo, že turbíny můžou být i použity na rozvod a na ohřívání vody a že odpad v elektrárnách spalující biomasu se používá do asfaltu na silnice. Dále nám ukazovali obrázek elektrárny a říkali nám, jak jde postup výroby elektřiny. Nakonec jsme měli malou soutěž, kde nám pánové do skupin dali plánek a kartičky a našim úkolem bylo dát obrázky tak, aby okruh výroby byl správně. Potom nás pánové doprovodili k recepci a tím skončila exkurze.

Tato exkurze se mi velice líbila a myslím, že až dostuduju, tak bych tady rád pracoval.

Jan Pivovar 9. B